WINNERS

2015-16

Bantam Girls

NOT PLAYED in 2015 16 SEASON

Centennial -Mary McGuire

Centennial

Winners - RICHMOND

Jennifer Langley

Brenda Moffit

Sue-Ann Blakely*

Patricia Bouvier

Spare Championship - Shirley Reddick, Lead

Runners-Up - HUDSON-WHITLOCK

Maxine Perra

Inga Lawson

Sylvia Patrick

Pat Patterson

Mary McGuire

Winners - CITY VIEW

Sharon Foley

Judy Cameron

Cate Barrett

Susan Bloomfield

Runners-Up - LACHINE

Myra Carter

Shirley Ellison

Carol Smith

Heather Aldridge

Coronation - Balmoral - Braemar

NOT PLAYED in 2015 16 SEASON

Debutantes

Winners - GLENMORE 

Susan Yuen

Carole Brien

Margaret McGuckin

Pat Deschamps

Runners-Up POINTE-CLAIRE 

Kim Declercq

Chantale Robillard

France David

Kathy Ware

District 2 Challenge

Winners - NORTH GRENVILLE

      Dawn Rusk

      Heather Pitt

      Tracey MacDonald

      Linda Godwin

Runners-Up - METCALFE

       Lorna Dewan

       Sharon Clarke

       Agnes Lee

       Donna Cooper

Consolation

Winners - RA RIVERSIDE

      Carol Doornwaard

      Sharon Sinclair

      Joyce Sinclair

      Linda Cartwright

Runners-Up - CARLETON HEIGHTS

       Debbie Potter

       Noreen Morton

       Pat Taylor

       Patricia Cote

Junior Girls


NOT PLAYED in 2015 16 SEASON

L.C.A. Evening Ladies - Gillies-Wallingford

LCA  Evening Ladies

Winners - ORMSTOWN

      Lyne Lambrou

      Darlene Rember

      Joan Fraser-Burton

      Isabelle Côté

Runners-Up - CARLETON HEIGHTS

       Debbie Potter

       Pat taylor

       Marilyn Kelly

       Patricia Côté

Gillies-Wallingford

Winners - LACHINE

      Christine Paradis

      Susan Roy

      Donna Dvorsky

      Manon Lamoureux

Runners-Up - BUCKINGHAM

       Kristy Hewitt

       Veronique Morrissette

       Lucie Veilleux

       France Riopel

Lady Tweedsmuir 

Winners - GLENMORE

Gail Moorcroft, skip               Nancy Harvey, skip

Dominique Ricard                 Kendra Griffiths

Anne-Lise Rochon                 Joan Gartner

Joannie Tremblay                 Maria Santella

Runners-Up - CARLTON PLACE

Tammy Snow-Allen, skip      Tara Holland, skip

Cherry Linton                    Deb Karbashewski

Darlene Weedmark              Trish Edmond

Trudy Winterburn               Maelene Hums

MacDonald - Paterson - Roy

MacDonald

Winners - RA RIVERSIDE

Paterson

Diane Burgess

Nerine Waldron

Margo Burgess

Elaine Brimicombe

Winners - RCN (NAVY)

Heather Lonsdale

Joan Cunningham

Marilyn Best

Anne Wallace

Runners-Up - RCN (NAVY)

Julie Maxted

Carol McCartney

Rosemarie Dickson

Lise Harvey

Runners-Up - RCN (NAVY) 

Lois Graham

Marianne Winchester

Susan Johnston

Joy Dufour

Roy

Winners - Carleton Heights

Dawn Blackman Overton

Christine Harvey

Myrna Latham

Linda Charbonneau

Runners-Up - City View

Cathy Pilon

Janice Weatherdon

Susan Sager

Lizette Carnell

McCallum Filly - Hamilton Shield

McCallum Filly

Winners - Metcalfe Curling Club

Lorna Dewan

Sarah Willits

Laura Lee Downey

Louise Deugo

Runners-Up - Pointe Claire Curling Club

Kim Declercq*

Chantal Robichaud

Kathy Ware

Edith Legault

Spare Championship - Vicky Boldo, Skip

Hamilton Shield - Second Event

Winners - Richmond Curling Club

Patricia Bouvier

Leslie Haw*

Susan Wynter

Debbie Cunningham

Spare Championship - Denise Ludington, Third*

Runners-Up - Pointe Claire Curling Club

Wendy Byrd

Sandra MacDougall*

Cheryl McLachlan

Laura Parsons

Spare Championship - Heidi Hirsimaki, Lead*

Winners - ORMSTOWN

Lynn Lambrou, skip

Isabelle Coté

Marcelle Hamel

France Thibault

St.George

Runners-Up - POINTE CLAIRE

Suzanne Smith, skip

Carole Ouimet

Helen Forest

Daina Peize

Stanley-Gauthier

Stanley

Winner - RCN (NAVY)

Marianne Winchester

Dawn Voisey

Alexandra Nur

Carole Marszalek

Runners Up RCN (NAVY)

Linda Cox

Catherine Parris

Carmen LeBlanc

Lynn Townsend

Gauthier

Winner - RA RIVERSIDE

Liz Styffe

Sheri Ouderkirk

Marianne Derikx

Prabha Singh-Sinclair

Runners-Up - RICHMOND

Linda Moore

Maureen Collenutt

Pam Leduc

Nancy Samson-Booth

Tobin - Earle

Tobin

Winners - POINTE-CLAIRE

Wendy Byrd

Jill Gowdey*

Laura Parsons

Kathy Ware

*replaced Cheryl McClachlan

Runners-Up - POINTE-CLAIRE

Joanne Maher

Vicki Proudfoot

Janet McCartney

Lina Simard

Earle

Winners - HUDSON-WHITLOCK

Ingrid Thunem

Brigitte Blais

Nicole Kennedy

Janet Russell

Runners-Up - LACOLLE

Cynthia Parker

Bev Juneau

Micheline Bouchard

Francine Courville

Centre 3 Shield

Winners - Ormstown Curling Club

Lyne Lambrou

Isabelle Coté

Dominique Beaulieu

Cynthia Bolduc

Runners-Up - Ormstown Curling Club

Diane Furey

Roberta Barrington

Carmen Therrien

France Thibault

Maple Leaf Trophy Centre 3

Winners - Lacolle Curling Club

Jan Letourneau

Patricia Birkett

Halena Noiseux

Sandie Savage

Runners-Up - Lacolle Curling Club

Lorraine Bastien

Bernadette Cyr

Huguette Mayer

Michelle Gosselin

District 1 Challenge

 

BIRKS              - held by LACOLLE
DUDLEY KERR    - held by POINTE CLAIRE 
TED THOMPSON  - held by LACHINE

Jackson - District 1

Held by LACHINE                 74.6%

        2 GLENMORE              64.0%

        3 MONTREAL WEST      60.6%

        4 MONT BRUNO           54.5%

        5 ROYAL MONTREAL     47.9%