WINNERS

2018-19

Bantam Girls

Winner - Manotick Curling Club
      Grace Rabishaw
      Alex Hatfield  
      Ally Etelle 
      Gillian Murphy

Runner-up - Granite Curling Club 

            Justus Sennette
            Emily Rest  
            Zafreen Abdullah
            Tyler Thompson

Centennial -Mary McGuire

Centennial

Winner - Manotick Curling Club

      Nancy Jordan 

      Maureen Harris 

      Sharon Sinclair

      Sue Ann Blakely

Runner Up - Pointe Claire Curling Club

            Sue Gibson

            Geny Proulx

            Linda Macpherson

            Patricia Boyer

Mary McGuire

Winner - Hudson-Whitlock

      Maxine Perra

      Pat Paterson

      Heather Cunliffe

      Ingrid Thunem

Runner Up - Carleton Heights Curling Club

Sandra Patterson (skip)

Carolyn Murphy

Suzan Turner

Joanne Fitzgerald

Debutantes

Winner -Lachine Curling Club

      Suzie Proulx      

      Sylvie Bouchard

      Elise Pelletier

      Julie Trudeau

Runner-up - Lachine Curling Club

            Jennifer L'Ecuyer

            Alyssa McKay

            Lucie Brunet

            Paula Lormier

District 2 Challenge

Winner - Ottawa Hunt Curling Club

       Diana Favel

       Sheryl Dobenko

       Jennifer Langley

       Sheila Rogers

Runner-up - Wincester Curling Club

        Janet Levere

        Janet LaPierre

        Wendy Casselman

        Janet Thompson

Consolation

Winner - Carleton Heights Curling Club,

Business Women

      Natalie Sharp

      Wendy Statham

      Louise Paynter

      Linda Harris

Runner-up - Morrisburg Curling Club

 

        Greta McGann

        Kathy Killick

        Sandra Bonyun

        Gay-Pam Lapp

Junior Girls

Winner - Cityview Curling Club

      Abigail Parks
      Violet French
      Makayla McMullin 
      Emma Rebel

Runner-up - Winchester Curling Club
            Alix Giles
            Emma LeBrun 
            Madi Giles
            Frannie Richardson  

L.C.A. Evening Ladies - Gillies-Wallingford

LCA  Evening Ladies

Winner – North Grenville Curling Club

       Dawn Kish

       Heather Pitt       

       Tracey MacDonald

       Barb Brown

Runner-Up – Lacolle Curling Club

            Jan Letourneau

            Pat Birkett           

            Cathy MacCallum

            Lorraine Trudel

Gillies-Wallingford

Winner – Ormstown / Huntington Composite

      Lyne Lambrou

      Isabelle Côté    

      Joan Fraser-Burton

      Karen Fraser

Runner-Up – Carleton Heights Curling Club   

            Natalie Sharp

            Kathy Fraser*     

            Linda Harris

            Jill Leduc

            replaced Diana Malencia

Lady Tweedsmuir 

Winner - Richmond Curling Club

Jennifer Langley                 Sue-Anne Blakely

Heather Brophy                  Judy Middlemiss

Sue Benton                          Mary Ann Bednar

Nancy Samson-Booth          Angie McCallan

Runner-up - Lachine Curling Club

Christine Paradis               Sue Roy

Sue Nicol                         Lucie Brunet*

Alyssa McKay                 Kathy Hébert

Madonna Bailey              Jennifer McWade

                                   *replaced Francine Daoust

MacDonald - Paterson - Roy

MacDonald

Winner –Granite Curling Club of West Ottawa

Maureen Broder

Carol Tetreault

Heather Dufault

         Patti Dow 

Runner-up – Morrisburg Curling Club

Greta McGann

Kathy Killick

Sandra Bonyun

Nelda Hickman

Paterson

Winner - RA Riverside

Jo-anne Mulligan

Catherine Fydell

Linda Cartwright

Terry Holliday

Runner-up – RA Riverside

Ruth Boyle

Louise Howe

Dianne Clarke

Ruth Cooper

Roy

Winner - Ottawa Hunt Curling Club

Sandy Mazzotta

Daphne Dykhuizen

Lynne Williamson

Alice Smith

Runner-up - Carleton Heights

Dawn Martin

Elizabeth Paveck

Helen Piesohke

Janet Potter

McCallum Filly - Hamilton Shield 

McCallum Filly

Winner – R.C. Navy

      Dawn Voisey  

      Alexandra Nur 

      Carol Marszalek

      Nina Crivellaro

Runner-up - Hudson Whitlock

      Jennifer Mohr

      Andrea Hughes

      Kathy Ware*

      Brigitte Solnoky

        * replaced Shannon Scuffel in Championship

Hamilton Shield

Winner - Carleton Heights

      Melissa Lessard

      Diana Malenica

      Kim Twyman

      Eva Tom

Runner-up - Hudson Whitlock

       Karen Simpson

       Brigitte Blais

       Francine Chartrand-Tessier

       Janet Russell

Maple Leaf 

District 1 Centre 3

Winner - Lacolle Curling Club

       Jan Letourneau

       Patricia Birkett

       Sylvie Poulin

       Marie-Josée Billo

Runner-up - Ormstown Curling Club

       Jessica MacKay

       Cynthia Bolduc

       Vivianne Lalonde

       Stephanie Bisaillon

Centre 3 Shield

Winner - Riverfield Curling Club

       Corri Morison

       Jen Reddick

       Megan Martin

       Danielle Gribbon

Runner-up - Lacolle Curling Club

       Jan Letourneau

       Lorriane Bastien

       Sylvie Poulin

       Michelle Gosselin

St.George

Winner - St. Lambert Curling Club

Claire Boulanger

Suzanne Pike

Mary Shields

Louise Boulanger

Runner-up -  St. Lambert Curling Club

 Ingrid Spindelman

 Lucie Roy

 Jocelyn Coté

 Susan Harris

Stanley-Gauthier

Stanley

Winner – Navy Curling Club

      Marianne Winchester

      Carolyn Fenwick

      Sarah Baxter

      Katie Kelly

Runner-up - RA Riverside Curling Club

       Phyllis Odenbach Sutton

       Frances Enns

       Jane Laurin

       Sandie McArdle

Gauthier

Winner - Granite Curling Club

      Alison Gaiser

      Alison Ayoub

      Lori Simpson

      Julia Turner

Runner-up – Morrisburg Curling Club

       Sandra Bonyun

       Lila Lapier

       Cindy Paice

       Mary Duval

Tobin-Earle

Tobin

Winner - Pointe Claire Curling Club

       Genny Proulx

       Pat Denis Boyer

       Linda Macpherson

       Lara Grise

Runner-up - Hudson-Whitlock Curling Club

      Manon Sigouin

      Christina Sergerie

      Angela Woods

      Cathy Lacroix

Earle

Winner - Baie d'Urfé Curling Club

       Ann Cosby

       Cathy Jaynes

       Erica Seabrook

       Valerie Bryan

Runner-up - Hudson-Whitlock Curling Club

       Jennifer Mohr

       Andrea Hughes

       Shannon Scuffell

       Brigitte Solnoky

District 1 Challenge

 

BIRKS                   - held by GLENMORE

TED THOMPSON  - held by LACOLLE 
DUDLEY KERR     - held by POINTE CLAIRE

Jackson - District 1

Held by        Baie d'Urfe Curling Club             

           2nd    Glenmore Curling Club   

           3rd    Royal Montreal Curling Club

           4th    St. Lambert Curling Club  

           5th    Lachine Curling Club