WINNERS

2017-18

Bantam Girls

Winner - Pembroke Curling Club

       Kathrine Sitland (skip)

       Kaylee Warren  

       Teagan Downey

       Anne-Li Sequin

Runner-up - Carleton Heights Curling Club

       Kaitlyn Garneau (skip)

       Amber Welby

       Jasmine Hartwig

       Meredith Chaplin

Centennial -Mary McGuire

Centennial

Winner - Winchester Curling Club

Janet LaPierre (skip)

Janet Levere

Wendy Casselman

Janet Thompson

 Runner Up - Granite Curling Club of West Ottawa

Heather Dufault (skip) 

Marg Nelson

Natalie Webb 

Jennifer Savard

Mary McGuire

Winner - RA Riverside Curling Club

Karen Moon (skip)

Nancy Lanthier 

Nancy Bass 

Barbara Nicholson

Runner Up - Granite Curling Club of West Ottawa

Mary Ann Bocock (skip)

Elizabeth Holmes

Pat Turner

Barbara Martin

Debutantes

Winner - Montreal West Curling Club

Skip     Angela Marszalek (skip)

Third    Joelle Green

Second  Glenna Jacobs

Lead     Ellen Meredith

Runner-up -  Hudson Whitlock Curling Club

Skip     Karen Simpson (skip)

Third    Marion Kuiper

Second  Manon Sigouin

Lead     Marcelle  McPhaden

District 2 Challenge

Winner - Cityview Curling Club

Sarah Fletcher (skip)

Taylor Johansen

Jacqui Lavoie                     

Kaitlyn Wade*

*spare at finals Carolynne Brousseau

Runner-up - Winchester Curling Club                 Janet LaPierre (skip)

       Janet Levere

       Wendy Casselman           

       Janet Thompson

Consolation

Winner - Morrisburg Curling Club          Kathy Norg (skip)

      Joan MacKinnon

      Kelly Killick

      Penny Charlebois

Runner-up - Buckingham Curling Club                 Veronique Morrissette (skip)

       Lucie Veilleux

       France Riopel

       Lucienne Boucher

Junior Girls

Winner - Cityview Curling Club

       Emma Rebel (skip)

       Abigail Parks

       Makayla McMullin

       Violet French 

Runner-up - Navan Curling Club

       Mackenzie Comeau (skip)

       Alyssa Blad

       Maggie Berube

       Lily Walker

L.C.A. Evening Ladies - Gillies-Wallingford

LCA  Evening Ladies

Winner – Richmond Curling Club

Judy Middlemiss (skip)

Heather Brophy

Brenda Lawton

Debbie Claydon

Runner-Up – Ormstown/Huntington Curling Clubs

Lyne Lambrou (skip)

Darlene Rember

Jean Fraser-Burton

Isabelle Côté

Gillies-Wallingford

Winner – Pointe Claire Curing Club

Danielle Mills (skip)

Diane Martin

Chantal Robichaud

Tina Larson

Runner-Up –Ottawa Hunt Curling Club

Sandy Mazzotta (skip)

Daphne Dykhuizen

Lynne Williamson

Barb Baldock

Lady Tweedsmuir 

Winner - Ottawa Hunt Curling Club   

      Sandy Mazzotta (skip)                Carol Lawless (skip) 

      Daphne Dykhuizen*                   Lorna Dewan

      Lynne Williamson                     Kitty Darch

      Barb Baldock                           Meredith Curren

      *Spare Championship Lori White                               

Runner-up - Lacolle Curling Club             

      Debbie Waller (skip)   Lorraine Bastien (skip)        

      Linda Keddy             Bernadette Cyr*

      Jan Letourneau         Sandie Savage

      Joyce Gillam             Michelle Gosselin

                                   *Spare Championship                                                             Patricia Birkett

MacDonald - Paterson - Roy

MacDonald

Winner – Granite Curling Club of West Ottawa

Maureen Broder (skip)

Louise Lafleur

Helene Hall

Lisa Tapper

Runner-up – City View Curling Club

Diane Beauchamp (skip)

Christine Pollock

Karen Dudka

Pat Edgar

Paterson

Winner – RA Riverside Curling Club

Susan Greig (skip)

Catherine Fydell

Linda Cartwright

Phyllis Odenbach Sutto

Runner-up – RA Riverside Curling Club

Terry Ananny (skip)

Louise Howe

Jan McBurney

Dianne Clarke

Roy

Winner – Ottawa Hunt Curling Club

Sandy Mazzotta (skip)

Daphne Dykhuizen 

Lynne Williamson

Donna May

Runner-up RA Riverside Curling Club

Vicki Einarsson (skip)

Rose Mary Murphy

Liz Styffe

Marianne Derikx

McCallum Filly - Hamilton Shield 

McCallum Filly

Winner - Pointe Claire Curling Club

Wendy Byrd (skip)

CherylMcLachland                  

Geny Proulx - (Laura Parsons)*

Lina Simard - (Ellen Arnold)*

*spare

Runner-up - Navy Curling Club         

Liz Marshall (skip)

Monique Comeau

Katie Kelly

Sarah Taylor

Hamilton Shield

Winner - Metcalfe Curling Club

Sarah Willits

Michele Cochrane           

Connie Kohler

Margarita Crawford

Winner - Baie d'Urfé

Susan Bartlett

Pauline Giguere

Valerie Bryan

Cathy Jaynes

Runner-up - Glenmore Curling Club   

Susan Yuen

Carole Brien

Margaret McGuckin        

Pat Deschamps     

Maple Leaf

St.George

Runner-up -  Glenmore

Kim Harper

Julie Wiseman

Linn Syverson

Pat Webber

Stanley-Gauthier

Stanley

Winner - RA

Skip Phyllis Odenbach-Sutton 

Third Marianne Derikx

Second Nancy Chalut

Lead Elaine Maynard

Runner-up - RC Navy

Skip Marianne Winchester

Third Katie Kelly

Second Linda Veilleux

Lead Sarah Baxter

Gauthier

Winner - Winchester

Skip Janet Douma

Third Melissa McMillan

Second Tina Gasser

Lead Joanne Giles

Runner-up - RA

Skip Leslie Behnia

Third Elaine Kidd

Second Andree Perrier

Lead Karen Davis

Tobin-Earle

Tobin

Winner - Lacolle Curling Club 

Lyne Rock

Lorraine Trudel

Johanne Lanthier

Micheline Bouchard

Runner-up - Baie D’Urfe Curling Club

Susan Bartlett

Lyne Laganiere

Valerie Bryan

Cathy Jaynes.

Earle

Winner - Pointe Claire Curling Club

Laura Parsons

Diane Sommerville

Nancy Davidson

Bailey Hardy.

Runner-up - Montreal West Curling Club

Victoria Gomez

Kathryn Smith

Irene Ruxon

Shelley Kohut. 

District 1 Challenge

 

BIRKS              - held by LACHINE

TED THOMPSON  - held by POINTE CLAIRE
DUDLEY KERR    - held by WHITLOCK 

Jackson - District 1

Held by HUDSON LEGION                   

           2nd        

           3rd 

           4th     

           5th