WINNERS

2016-17

Bantam Girls

Winners - HAWKESBURY

      Emilie Lovett, Skip

      Paige Brown

      Laurel Pearson

      Dominique Vivier

Runners-up - CARLETON HEIGHTS

       Kaitlyn Garneau, Skip

       Amber Welby

       Meredith Chaplin

       Jasmine Hartwig

Centennial -Mary McGuire

Centennial

Winners - RC NAVY

Heather Lonsdale, Skip

Joan Cunningham

Marilyn Best

Susan Johnston

Runners-Up - WHITLOCK

Marilyn Cummings, Skip

Nancy Lucas

Lynne Dumaine

Louise Aiken

Mary McGuire

Winners - WHITLOCK by default

Maxine Perra, Skip

Inga Lawson

Sylvia Patrick

Pat Patterson

Runners-Up - RA RIVERSIDE

      Mary Jane Beddell, Skip

Glenda Stark

Eleanor Bennett

Sheila Steeves

Coronation - Balmoral - Braemar

Not played in 2016-17 season

Debutantes

Winners - GLENMORE 

Susan Yuen, Skip

Carole Brien

Margaret Morrison

Pat Deschamps

Runners-Up - LACHINE

Darlene Tracey, Skip

Jennifer L'Ecuyer

Gina Zhou

Paula Lorimer

District 2 Challenge

Winners - BUCKINGHAM

      Kristy Hewitt, Skip

      Veronique Morrissette

      Lucie Veilleux

      France Riopel     

Runners-Up - NORTH GRENVILLE

       Dawn Kish, Skip

       Heather Pitt

       Tracey MacDonald

       Vicki Dillabaugh

Consolation

Winners - MANOTICK

      Nancy Jordan, Skip

      Carol Doornwaard

      Sharon Sinclair

      Joyce Sinclair

Runners-Up - GRANITE

       Mary Anne Bocock, Skip

       Patsy Sweet

       Sophia Sweeny-Gertsman

       Penny Mount

Junior Girls

Winners - CITYVIEW

Rory Grant, Skip

Abigail (Abby) Parks

Emma Rebel

Ashley Graham

Runners-Up - VANKLEEK HILL

      Cassie Allen, Skip

      Caitlin Allen

      Kyla Baranowski

      Natasha Fortin    

L.C.A. Evening Ladies - Gillies-Wallingford

LCA  Evening Ladies

Winners - LACOLLE

      Lorraine Bastien, Skip

      Bernadette Cyr

      Cathy McCallum

      Sandie Savage

Runners-Up - MORRISBURG

       Greta McGann, Skip

       Kathy Norg

       Joan MacKinnon

       Penny Charlebois*

       Spare Championship - Kathy Killick, 2nd

Gillies-Wallingford

Winners - BUCKINGHAM

      Kristy Hewitt, Skip

      France Riopel

      Lucie Veilleux

      Lucienne Boucher

Runners-Up - WHITLOCK

       Jocelyne Côté, Skip

       Karen Simpson

       Suzanne Sonnel

       Nicole Kennedy

Lady Tweedsmuir 

Winners - GLENMORE

Nancy Harvey, Skip       Laura Thomas, Skip

Dominique Ricard         Anne-Lise Rochon

Kendra Griffiths           Sandra Price

Melanie James             Carolyn McGarr             

Runners-Up - RICHMOND

Jennifer Langley, Skip       Shirley Reddick, Skip

Heather Brophy               Judy Middlemiss

Sue Benton                     Mary Ann Bednar

Maggie Armstrong            Angie McCallan

MacDonald - Paterson - Roy

MacDonald

Winners - RA RIVERSIDE

      Karen Vandenhoven, Skip

      Johanna MacPherson

      Marjorie Kirk*

      Judith Phillipson

*Spare at Championship Joanne MacEwan, Lead 

Runners-Up - GRANITE of WEST OTTAWA

      Heather Dufault, Skip

      Beatrice O'Byrne

      Natalie Webb

      Christine Karlsen

Paterson

Winners - R.C.M.P.

      Andrea Poole, Skip

      Jean Lockett

      Barbara Flynn

      Rita Code

Runners-Up - GRANITE of WEST OTTAWA

      Patricia Scrimm, Skip

      Jan Meyer

      Pat Holmes

      Roberte Leger

Roy

Winners - CARLETON HEIGHTS

      Dawn Blackman Overton, Skip

      Christine Henry

      Myrna Latham

      Linda Charbonneau

Runners-Up - MORRISBURG

      Greta McGann, Skip

      Joan MacKinnon,

      Kathy Killick

      Linda Murphy

McCallum Filly - Hamilton Shield 

McCallum Filly

Winners - RC NAVY

     Stephanie McClennan, Skip

     Mary Chamberlain

     Marianne Winchester

     Karen Martin

Runners-Up - LACOLLE

    Josie Gilroy, Skip

    Cindy Parker

    Lyne Rock

    Bev Juneau

Hamilton Shield

Winners - GLENMORE COMPOSITE

     Doona Haley, Skip*

     Ann-Lise Rochon

     Jeannie Marie Lariviere**

     Shelley Walsh

     Melanie James** Spare Championship - 2nd

     *Championship Skip - Jeannie Marie Lariviere 

Runners-Up -METCALFE

    Sarah Willits, Skip

    Michele Cochrane

    Renee Laforge

    Connie Kohler

Maple Leaf

Winners - LACOLLE # 1

      Lorraine Bastien, Skip

      Brenadette Cyr

      Cathy McCallum

Micheline Bouchard

                          Runners-Up - (tie)

               ORMSTOWN # 2           &

               Lyne Lambrou, Skip

               Isabelle Côté

               Stephanie Perreault

               Cynthia Bolduc      

      LACOLLE # 2

      Josie Gilroy, Skip

      Janet Dengman

      Michelle Gosselin

Lyne Rock

St.George

Winners - WHITLOCK

      Ingrid Thunem, Skip

      Sylvia Mauri

      Suzanne Sonnel

Brigitte Blais

Runners-Up -LACOLLE

      Lorraine Bastien, Skip

      Bernadette Cyr

      Lyne Rock

      Micheline Bouchard

Stanley-Gauthier

Stanley

Winner - RC NAVY

Marianne Winchester, Skip

Dawn Voisey

Alexandra Nur

Carole Marszalek

Runners Up - GRANITE of WEST OTTAWA

Sophia Sweeney-Gertsman, Skip

Helene Hall

Florence Rossiter

Terry Tunney

Gauthier

Winner - RICHMOND

Linda Moore, Skip

Penny Munhall

Nancy Samson-Booth

Kellie McDonald-Lee

Runners Up - WINCHESTER

Donna Sauvé, Skip

Janet Douma

Tina Gasser

Melissa McMillan

Tobin-Earle

Tobin

Winner - LACHINE

      Darlene Tracey, Skip

      Cathy Meaney

      Francine Mathieu

      Susan Joseph

Runners Up - POINTE-CLAIRE

      Geneviève Proulx, Skip

      Anne Pate

      Patricia Dennis-Boyer

      Odette Freeman

Earle

Winner - WHITLOCK

      Nadia Boismenu, Skip

      Suzanne Sonnel

      Cynthia Luck

      Nicole Kennedy

Runners Up - WHITLOCK

      Brigitte Blais, Skip

      Louise Aiken

      Janet Russell

      Josée Beliveau

District 1 Challenge

 

BIRKS              - held by GLENMORE

TED THOMPSON  - held by LACOLLE
DUDLEY KERR    - held by WHITLOCK 

Jackson - District 1

Held by HUDSON LEGION                   66%

           2nd TOWN OF MOUNT ROYAL   62%       

           3rd ST.LAMBERT                   61%

           4th WHITLOCK                      52%     

           5th POINTE-CLAIRE               51%